រាជធានីភ្នំពេញ, ថ្ងៃទី១២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១៖ ធនាគារ ស្ថាបនា នៅតែបន្តជាធនាគារពាណិជ្ជ ឈានមុខគេមួយនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលសព្វថ្ងៃធនាគារ មានទ្រព្យសកម្មសរុបប្រមាណជាង ២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក និយោជិកជាង៤០០០នាក់ ក៏ដូចជាមានចំនួនសាខាទូទាំងប្រទេសរហូតដល់ ១៧៣សាខា និងម៉ាស៊ីនATMសម្រាប់ដកប្រាក់ ដាក់ប្រាក់ចំនួនជាង ២៣០ទីតាំងទូទាំងប្រទេស។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២១នេះ ធនាគារ ស្ថាបនា បានខិតខំប្រឹងប្រែងនាំមកជូននូវបទពិសោធន៍ដ៏ថ្មីបំផុតដោយភ្ជាប់ជាមួយផលិតផល និងសេវាកម្មធនាគារឌីជីថលដ៏ទំនើប រួមទាំងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលថ្មីចុងក្រោយជូនដល់អតិថិជន។
ដើម្បីសម្របតាមទិសដៅថ្មីរបស់ធនាគារនៅក្នុងឆ្នាំ២០២១នេះ ក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃធនាគារ ស្ថាបនា បានប្រកាសតែងតាំងលោក ហ្វុង កៃ ជីន ជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិរបស់ធនាគារ។ លោកនឹងយកបទពិសោធន៍ និងជំនាញក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុដ៏ទូលំទូលាយនៅបណ្តាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ដើម្បីរៀបចំយុទ្ធសាស្រ្តក្នុងការដឹកនាំនិងបង្កើនភាពរីកចម្រើនដល់ ធនាគារ ស្ថាបនា អោយក្លាយជាធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេមួយនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិថ្មីរបស់ធនាគារ ស្ថាបនា
លោក ហ្វុង កៃ ជីន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ វាជាអាទិភាពចម្បងរបស់ធនាគារក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ សមត្ថភាពនិង ជំនាញបុគ្គលិកដើម្បីប្រឈមមុខជាមួយការប្រកួតប្រជែងយ៉ាងខ្លាំងក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនេះ។ យើងកំពុងស្ថិតនៅក្នុងបរិបថថ្មីមួយដែលបច្ចេកវិទ្យាជួយសម្រួលដល់ការធ្វើប្រតិបត្តិការធនាគារអោយកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងចំណាយពេលវេលាតិចជាងមុន”
“ក្នុងនាមជាធនាគារ យើងទទួលស្គាល់ថាយើងត្រូវតែផ្លាស់ប្តូរ បរិបថនៃការលក់ និងការផ្ដល់សេវាកម្មរបស់ខ្លួន ដើម្បីត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនាពេលខាងមុខ ដូច្នេះបុគ្គលិកយើងត្រូវតែសម្របខ្លួន និងពង្រឹងជំនាញ ចំណេះដឹង ដើម្បីពង្រីកវិសាលភាពរបស់ធនាគារ។”
លោកបានបន្តថា៖ “ជាមួយនឹងការរីកចម្រើនផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ផលិតផលនិងសេវាកម្ម ការពង្រីកបណ្តាញចែកចាយ និងការសហការភាពជាដៃគូជាមួយស្ថាប័នមិនមែនហិរញ្ញវត្ថុ ធ្វើឱ្យធនាគារ ស្ថាបនា អាចឆ្លើយតបតាមតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុរបស់អតិថិជន ជាមួយនឹងការផ្តល់សេវាកម្មដ៏ល្អ ផលិតផលសំបូរបែប រួមទាំងសាខាដែលផ្តល់ភាពងាយស្រួលជូនដល់អតិថិជន។
“យើងនឹងបន្តការស្វែងរកវិធីសាស្រ្តល្អៗដើម្បីផ្តល់ជូនអតិថិជន និងធ្វើអោយកាន់តែរីកចម្រើន នៅក្នុងសហគមន៍ឬតំបន់ប្រតិបត្តិការរបស់យើង។ ហើយយើងជឿជាក់ថាក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំខាងមុខនេះ ដែលគិតចាប់ពីឆ្នាំ២០២១ ដល់ឆ្នាំ២០២៣ គឺជាឱកាសដែលមានសារៈសំខាន់យ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់ធនាគារក្នុងការអភិវឌ្ឍខ្លួនឱ្យកាន់តែមានភាពទំនើប។ យើងត្រូវតែបន្តរីកចម្រើន និងពង្រឹងមូលដ្ឋានអោយក្លាយជាធនាគារពាណិជ្ជមួយ ដែលត្រូវតែមាន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរឹងមាំ បណ្តាញចែកចាយទូលំទូលាយ ផលិតផលសំបូរបែប សេវាកម្មល្អ រួមជាមួយហិរញ្ញវត្ថុរឹងមាំ អភិបាលកិច្ចសាជីវកម្មល្អ អនុលោមតាមច្បាប់និងមានតម្លាភាព។”
លោក ហ្វុង បានបញ្ចប់អនុបណ្ឌិតផ្នែករដ្ឋបាលពាណិជ្ជកម្ម ពីសាកលវិទ្យាល័យ Curtin នៅ Perth អូស្ត្រាលីខាងលិច និងបរិញ្ញាបត្រផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចពីវិទ្យាស្ថាន Royal Melbourne នៃបច្ចេកវិទ្យា Melbourne ប្រទេសអូស្ត្រាលី។

Phnom Penh, 12 April 2021 - Sathapana Bank still stands as one of the leading commercial banks in Cambodia, with total assets of over US$2 billion, more than 4,000 employees, extensive branch network nationwide more than 173 branches and more than 230 ATMs with cash recycling capability. In this 2021, Sathapana bank focuses bringing our clients the newest experience in variety of banking products and digital banking service with the latest digital technology.
To align with this new focus, today, Sathapana Bank Board of Directors announced Mr. Fung Kai Jin's appointment as Chief Executive Officer (CEO). Mr. Fung's broad-based banking experience in Southeast Asia positions him in executing the next phase of Sathapana Bank's strategic direction and in leading it to become one of the leading commercial banks in Cambodia.
Our New CEO
In accepting his new role, Mr. Fung said: "It's the bank's top priority to improve the skillsets of our people to take on the challenges in today’s increasingly crowded banking space. We are at a new junction where technology is revolutionizing the way we do banking.”
"The bank recognizes that it must transform its sales and service model to prepare for the near-term challenges; therefore, our people must adapt and be equipped with skills and knowledge to navigate the new landscape of banking."
He continued: "With the improvement of technology, innovative products, and services, expanding in delivery channels, and partnership with other non-financial institutions, the bank has met the financial needs of our customers with outstanding service, value-oriented products, and conveniently located branch offices.
"We continually strive to find better ways to serve, contribute, and make a difference in the communities that we serve. And we believe the next three years, from 2021 to 2023, will be of critical importance for the bank. We need to grow further and strengthen our base as a true commercial bank in terms of infrastructure, delivery channels, product lines, and customer services, together with strong financials, good corporate governance, compliance, and transparency."
Mr. Fung received his Master of Business Administration degree from Curtin University in Perth, Western Australia, and Bachelor of Construction Economics degree from the Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) in Melbourne, Australia.