រាជធានីភ្នំពេញ, ថ្ងៃអង្គារ ទី២២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ – ធនាគារ ស្ថាបនា បានប្រកាសដំណើរការជាផ្លូវការជាមួយក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើសេវាត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដែលផ្តល់ភាពងាយស្រួល និងរហ័សបំផុតសម្រាប់អតិថិជន គ្រប់ពេលវេលានិងគ្រប់ទីកន្លែងតាមរយៈ Sathapana Mobile។
ភាពជាដៃគូនេះនឹងជួយលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ការរួមបញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុនិងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យឥណទាននៅក្នុងឧស្សាហកម្មហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាគឺជាការពង្រឹងការប្តេជ្ញាដ៏ចំបងរវាងស្ថាប័នទាំងពីរ។
របាយការណ៍ឥណទានរបស់កម្ចីម្នាក់ៗ គឺជាកំណត់ត្រានៃប្រវត្តិទូទាត់ឥណទានរបស់អតិថិជនដែលបានកត់ត្រាពីធនាគារ មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនិងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុសំខាន់ៗ។ អ្នកផ្តល់ប្រាក់កម្ចីទាំងអស់នឹងពិនិត្យមើលរបាយការណ៍ឥណទានរបស់បុគ្គល ដើម្បីវាយតម្លៃនៃកម្ចីឥណទានអាចជំពាក់បានគ្រប់ពេលដែលអតិថិជនដាក់ពាក្យស្នើសុំប្រាក់កម្ចី។ ដូច្នេះវាមានអត្ថប្រយោជន៍ខ្ពស់ក្នុងការត្រួតពិនិត្យរបាយការណ៍ឥណទានរបស់អ្នកឱ្យទៀងទាត់ ដើម្បីរក្សាសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់អ្នក និងធានាបាននូវភាពត្រឹមត្រូវនៃព័ត៌មានឥណទាន។ លើសពីនេះទៀតអតិថិជនក៏អាចជំទាស់ជាមួយក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ប្រសិនបើមានព័ត៌មានមិនត្រឹមត្រូវនៅក្នុងរបាយការណ៍ឥណទាន។
អតិថិជនរបស់ធនាគារ ស្ថាបនា ទាំងអស់ដែលប្រើប្រាស់ជាមួយកម្មវិធីស្ថាបនាម៉ូបាលអាចស្នើរសុំរបាយការណ៍ឥណទានជាមួយ CBC តាមរយៈសំណុំបែបបទបំពេញដោយស្វ័យប្រវត្តិដែលមាននៅក្នុង Sathapana Mobile ហើយលោកអ្នកនឹងទទួលបានរបាយការណ៍ឥណទានបន្ទាប់ពី CBC ត្រួតពិនិត្យរូចរាល់។ លោកអ្នកដែលមិនមែនជាអតិថិជនស្ថាបនា ការស្នើរសុំត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុក៏អាចធ្វើទៅបានយ៉ាងងាយស្រួលដោយគ្រាន់តែធ្វើការទាយយកកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ Sathapana Mobile រួចបង្កើតគណនីអនឡាញភ្លាមៗជាការស្រេច។
លោក ហ្វុង កៃ ជីន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃធនាគារ ស្ថាបនា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ធនាគារ ស្ថាបនា មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយជាខ្លាំងដែលបានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ក្នុងការផ្តល់ជូននូវសេវាត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាជនកម្ពុជាតាមរយៈ Sathapana Mobile ដែលមានភាពងាយស្រួលបំផុត ដោយលុបបំបាត់ចោលនូវ វិធីចាស់ៗដែលមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធចំណាយពេលយូរ។ នេះគឺជាសក្ខីភាពនៃភាពឈានមុខគេក្នុងបំលាស់ប្តូរវិស័យធនាគារឌីជីថលនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។»
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «CBC ពិតជារីករាយនៃភាពជាដៃគូជាមួយធនាគារ ស្ថាបនា ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ CBC ដល់អតិថិជនស្ថាបនាទាំងអស់ តាមរយៈកម្មវិធីធនាគារចល័ត។ ការសហការនេះអាចឱ្យអតិថិជនរបស់ស្ថាបនាទូទាំងប្រទេសធ្វើការស្នើសុំរបាយការណ៍ឥណទានដោយប្រើស្មាតហ្វូនរបស់ពួកគេបាន។ លើសពីនេះលោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថានេះគឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើមមួយក្នុងការធ្វើតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលសម្រាប់អតិថិជនរបស់ CBC ដើម្បីលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុនិងជួយឱ្យការខ្ចីប្រាក់ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ។»
អំពីក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា
CBC ជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេ ក្នុងការផ្តល់នូវសេវាព័ត៌មានហិរញ្ញវត្ថុ ឧបករណ៍វិភាគទិន្នន័យ និង របាយការណ៍ឥណទាន ទៅដល់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុទាំងអស់ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១២ CBC បានជួយដល់អតិថិជនក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យនិងរង្វាន់នៃការសម្រេចចិត្តខាងពាណិជ្ជកម្មនិងហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈដំណោះស្រាយជាច្រើនដូចជា៖ របាយការណ៍ឥណទានអតិថិជន របាយការណ៍ឥណទានពាណិជ្ជកម្ម K-Score វិភាគរបាយការណ៍ទិន្នន័យ សេវាកម្មត្រួតពិនិត្យផលប័ត្រ និងដំណោះស្រាយតាមតម្រូវការ។ CBC មានសមាជិកសរុប ១៥៧ស្ថាប័ន រួមបញ្ចូលទាំង គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យា និង ប្រតិបត្តិករឥណទានជនបទ។
ធនាគារ ស្ថាបនា ជាធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេមួយក្នុង ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាដែលមានទ្រព្យសកម្មសរុបលើស ២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក និងមានបុគ្គលិកច្រើនជាង ៤០០០នាក់។ ធនាគារមានបណ្តាញសាខាច្រើនជាង ១៧០ទីតាំងនិងអេធីអឹមជាង ២៣០កន្លែងទូទាំងប្រទេស ដែលមានសមត្ថភាពពេញលេញដូចជាដាក់ប្រាក់ ដកប្រាក់ និងធ្វើការទូទាត់ប្រាក់។ ធនាគារ ផ្តល់ជូនអតិថិជននូវសេវាកម្មធនាគារពេញលេញ រួមមាន សេវាឥណទាន សេវាបញ្ញើ iBanking ប្រព័ន្ធធនាគារតាមទូរស័ព្ទដៃ ប័ណ្ណឥណពន្ធនិងឥណទាន សេវាផ្ទេរប្រាក់ក្នុង និងក្រៅប្រទេស Western Union ហិរញ្ញវត្ថុពាណិជ្ជកម្ម និងសេវាផ្សេងៗទៀតជាច្រើន។ លើសពីនេះ ធនាគារមានការផ្តល់សេវាកម្មប្រមូលពន្ធគ្រប់ប្រភេទ ការបង់កម្រៃសេវាសាធារណៈជាមួយក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងការសហការ ជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្ទេរ និងទូទាត់ប្រាក់តាមរយៈទូរស័ព្ទរួមមានដូចជា វីង ផាយផេ ទ្រូម៉ាន់នី លីហួរវេរលុយ អ៊ី-ម៉ាន់នី និង បាគង ដើម្បីផ្តល់នូវភាពងាយស្រួល និងឆាប់រហ័សដល់អតិថិជន។

Sathapana Bank Plc. and Credit Bureau (Cambodia) Co., Ltd enter into digital partnership to enable wider access to financial health check for Cambodians
PHNOM PENH, 22 JUNE 2021— Sathapana Bank and Credit Bureau (Cambodia) Co., Ltd. (CBC) has announced the launch of a digital partnership to bring convenience for the Bank’s customers to conduct financial health check directly through Sathapana Mobile anytime, anywhere.
This digital partnership is the first in Cambodia and will further strengthen the commitment of both institutions to promote financial literacy, financial inclusion and improve credit risk management in the Cambodian financial industry.
A credit report of an individual borrower is a record of his/her credit payment history compiled from banks and other financial institutions. Lenders will usually check a credit report to assess a borrower’s credit worthiness. Hence, it is highly beneficial to regularly check one’s credit report to maintain a healthy financial status and ensure accuracy of credit information. One can file dispute with CBC should there be any incorrect information in the credit report.
In a few simple steps, Sathapana customers can submit a request of their credit report to CBC via an auto-filled form in Sathapana Mobile. After verification, CBC will send out credit reports to customers. For those who are not yet a Sathapana customer, a financial health check can still be done by downloading the Sathapana Mobile to open an online account instantly.
Mr. Fung Kai Jin, Chief Executive Officer of Sathapana Bank, said “Sathapana Bank is delighted to cooperate with CBC to provide a fast and easy service for our customers to perform financial health check through Sathapana Mobile. This will eliminate time consuming conventional process. It is a testimony to our Bank’s commitment to lead in digital banking innovation.”
Mr. Oeur Sothearoath, Chief Executive Officer of CBC, said “CBC is pleased to partner with Sathapana Bank to offer convenient access to CBC Financial Health Check to all customers of Sathapana through their mobile banking app. This will enable the customers of Sathapana throughout the country to request credit report using their smartphones. Furthermore, he emphasized that this is an initiative for digitalization of consumer service of CBC to promote financial literacy and enable responsible borrowing among Cambodians.”
About Credit Bureau Cambodia
CBC is the leading provider of financial information, analytical solutions, and credit reporting services to financial institutions and consumers in the Kingdom of Cambodia. Since 2012, CBC has been assisting customers in managing the risks and rewards of commercial and financial decisions through a range of solutions: Consumer Credit Report, Commercial Credit Report, K-Score, Data Analytics Report, Portfolio Monitoring Service, Portfolio Review Service, and Customized Solutions.  CBC serves a member base of more than 165 financial institutions including Commercial Banks, Specialized Banks, Microfinance Deposit Taking Institutions, Micro-Finance Institutions, Leasing Companies and Rural Credit Institutions.
Sathapana Bank is one of the leading commercial banks in Cambodia with total assets of over US$2 billion and more than 4,000 employees. We have a large branch network nationwide with more than 170 branches and more than 230 ATMs with cash recycling capability. We provide full banking services such as loans, deposits, iBanking, Mobile Banking, debit & credit cards, domestic and foreign remittances, Western Union, trade finance, and other services. We are also offering tax collection services, public services payment with the Ministry of Public Works and Transportation, and various cooperation with mobile payment providers such as WING, Pi Pay, True Money, Ly Hour Veluy, eMoney, and Bakong to give further convenience to our customers.