រាជធានីភ្នំពេញ, ថ្ងៃសុក្រ ទី១៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ – ក្រុមហ៊ុន Proparco បានផ្តល់ប្រាក់កម្ចីចំនួន ៥០ លានដុល្លារដល់ធនាគារស្ថាបនាដើម្បីគាំទ្រដល់ហិរញ្ញប្បទានសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមនិងសហគ្រិនស្ត្រីនៅក្នុងប្រទេស។
ធនាគារស្ថាបនាគឺជាធនាគារមួយក្នុងចំណោមធនាគារធំជាងគេនៅកម្ពុជា ជាពិសេសមានភាពសកម្មក្នុងការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់សហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម (“MSMEs”) ដែលបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ ធនាគារទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីបទពិសោធន៍យ៉ាងទូលំទូលាយនៅក្នុងវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនិងពឹងផ្អែកលើបណ្តាញការិយាល័យធំទូលាយនៅក្នុងប្រទេសជាពិសេសនៅតំបន់ជនបទ។
២៥ លានដុល្លារនឹងត្រូវបានផ្តល់សម្រាប់គាំទ្រដល់សកម្មភាពអភិវឌ្ឍរបស់ធនាគារទៅសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ខណៈ ២៥ លានដុល្លារផ្សេងទៀតនឹងត្រូវបានផ្តល់ដល់ការគាំទ្រដល់សហគ្រិនស្ត្រី ដែលត្រូវបានកំណត់ដោយលក្ខខណ្ឌប្រកួតប្រជែង 2X ។ ការប្រកួតប្រជែង 2X: ជាការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់ស្ត្រីគឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើមមួយដែលត្រូវបានដាក់ចេញដោយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុអភិវឌ្ឍន៍ G7 រួមទាំងក្រុមហ៊ុន Proparco ក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការវិនិយោគកែវភ្នែកយេនឌ័រក្នុងការអភិវឌ្ឍនិងសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងរីកចម្រើន។
នាយកប្រចាំតំបន់របស់ក្រុមហ៊ុន Proparco ប្រចាំតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍លោក Magali Roux មានប្រសាសន៍ថា“ ដោយសារតែការចូលរួមចំណែកតែមួយគត់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមនិងការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់ស្ត្រីនៅកម្ពុជាធនាគារស្ថាបនាដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍនៅកម្ពុជាដូច្នេះហើយទើបជាដៃគូដ៏ល្អសម្រាប់ Proparco ។ យើងពិតជារីករាយណាស់ក្នុងការផ្តួចផ្តើមភាពជាដៃគូថ្មីនេះដែលផ្តល់នូវការសន្យាដ៏អស្ចារ្យសម្រាប់អនាគត។”
លោក លឹម អូន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃធនាគារ ស្ថាបនា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ការផ្តល់លទ្ធភាពក្នុងការទទួលយកហិរញ្ញប្បទាន ជាពិសេសសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម និងសហគ្រិនភាពស្ត្រីនៅប្រទេសកម្ពុជា មានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់ក្នុងការជំរុញទីផ្សារនិងជំហរហិរញ្ញវត្ថុឱ្យមានភាពប្រសើរឡើងវិញដើម្បីវិនិយោគនិងស្វែងរកឱកាសរីកចម្រើនថ្មី។ បណ្តាញឥណទាននេះនឹងធានាដល់អាជីវកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាពតាមរយៈការចូលរួម និងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីសេដ្ឋកិច្ចរីកចម្រើនក្នុងអំឡុងពេលមានស្ថានភាពលំបាកទាំងនេះដោយសារតែផលប៉ះពាល់នៃ Covid-19 ។ យើងមានសេចក្តីសោមនស្សនឹងភាពជាដៃគូនេះនិងមានកិត្តិយសដែលត្រូវបានទទួលស្គាល់ដោយ Proparco ចំពោះបទពិសោធន៍និងការចូលរួមចំណែកយ៉ាងច្រើនដល់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេសនេះ។”
ប្រហែល ៣៦០០ MSMEs គួរទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីប្រតិបត្តិការនេះជាពិសេសនៅក្នុងផ្នែកលក់រាយ សេវាកម្ម និងកសិកម្ម។ ភាគច្រើននៃ MSMEs ទាំងនេះត្រូវបានគេរំពឹងថាជាកម្មសិទ្ធិឬគ្រប់គ្រងដោយស្ត្រី។ គម្រោងនេះនឹងចូលរួមចំណែកដល់ការសម្រេចគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ៥ (សមភាពយេនឌ័រ) និង ៨ (កំណើនការងារសមរម្យនិងកំណើនសេដ្ឋកិច្ច) ។
អំពីក្រុមហ៊ុន Proparco
ក្រុមហ៊ុន Proparco បាននឹងកំពុងជួយដល់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាពអស់រយៈពេល ៤០ ឆ្នាំនៅទូទាំងទ្វីបអាហ្វ្រិកអាស៊ីអាមេរិកឡាទីននិងមជ្ឈឹមបូព៌ា។ ក្នុងនាមជាស្ថាប័នហិរញ្ញប្បទានក្នុងវិស័យឯកជនរបស់ Agence Française de Développement (AFD) Proparco បានផ្តល់មូលនិធិនិងការគាំទ្រដល់ក្រុមហ៊ុននិងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុនិងជួយពួកគេក្នុងការគ្រប់គ្រងផលប៉ះពាល់នៃសកម្មភាពរបស់ពួកគេ។
នៅឆ្នាំ ២០១៩ ក្រុមហ៊ុន Proparco បានផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន ២,៥ ពាន់លានអឺរ៉ូដោយផ្តោតលើវិស័យអភិវឌ្ឍន៍សំខាន់ៗដូចជាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាពិសេសថាមពលកកើតឡើងវិញសហគ្រាសកសិពាណិជ្ជកម្មគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុសុខាភិបាលនិងការអប់រំ។ អន្តរាគមន៍របស់ខ្លួនគាំទ្រដល់វិស័យឯកជនដែលចូលរួមចំណែកដល់ Sustainable Development Goals (SDGs) តាមរយៈការបង្កើតការងារនិងប្រាក់ចំណូលសមរម្យក្នុងការផ្តល់ទំនិញនិងសេវាកម្មចាំបាច់និងអ្នកដែលចូលរួមកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រនិងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
តំបន់អាស៊ីគឺជាតំបន់អន្តរាគមន៍ទី ៣ របស់ក្រុមហ៊ុន Proparco ដោយទទួលបានទឹកប្រាក់ចំនួន ៣៨៨ លានផោនក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ ដែលតំណាងឱ្យ ១៥ ភាគរយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួន។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.proparco.fr/en និង twitter.com/proparco ។
ធនាគារ ស្ថាបនា ជាធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេមួយក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលមានទ្រព្យសកម្មសរុបលើស ២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក និងមានបុគ្គលិកច្រើនជាង ៤.០០០នាក់។ ធនាគារមានបណ្តាញសាខាច្រើនជាង ១៧០ទីតាំង និងអេធីអឹមជាង ២២០កន្លែងទូទាំងប្រទេស ដែលមានសមត្ថភាពពេញលេញដូចជាដាក់ប្រាក់ ដកប្រាក់ និងធ្វើការទូទាត់ប្រាក់។ ធនាគារផ្តល់ជូនអតិថិជននូវសេវាកម្មធនាគារពេញលេញ រួមមាន សេវាឥណទាន សេវាបញ្ញើ iBanking ប្រព័ន្ធធនាគារតាមទូរស័ព្ទដៃ ប័ណ្ណឥណពន្ធនិងឥណទាន សេវាផ្ទេរប្រាក់ក្នុង និងក្រៅប្រទេស Western Union ហិរញ្ញវត្ថុពាណិជ្ជកម្ម និងសេវាផ្សេងៗទៀតជាច្រើន។ លើសពីនេះ ធនាគារមានការផ្តល់សេវាកម្មប្រមូលពន្ធគ្រប់ប្រភេទ ការបង់កម្រៃសេវាសាធារណៈជាមួយក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងការសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្ទេរ និងទូទាត់ប្រាក់តាមរយៈទូរស័ព្ទរួមមានដូចជា វីង ផាយផេ

Proparco and Sathapana Bank partner to support entrepreneurship in Cambodia
Phnom Penh, 18 December 2020 - Proparco granted a $50 million credit line to Sathapana Bank in order to support SME financing and women entrepreneurship in the country.
Sathapana Bank is one of Cambodia’s largest banks, particularly active in the financing of micro, small and medium-sized enterprises (“MSMEs”), which play a key role in the Cambodian economy. The bank benefits from extensive experience in the microfinance sector and relies on a wide network of offices in the country, in particular in rural areas.
$25 million of this $50 million credit line will be dedicated to supporting the development of the bank’s activity towards SMEs, while the other $25 million will be dedicated to supporting women entrepreneurship, as defined by the 2X Challenge criteria. The 2X Challenge: Financing for women is an initiative launched by the G7 Development Finance Institutions, including Proparco, in 2018 to promote gender-lens investing in developing and emerging economies.
Commenting on the operation, Proparco’s Regional Director for North and South-East Asia Magali Roux said: “Due to its unique contribution to SME development and women empowerment in Cambodia, Sathapana Bank plays a key role in Cambodia’s development and is therefore an ideal partner for Proparco. We are very happy to initiate this new partnership, which holds great promises for the future.”
Mr. Lim Aun, Chief Executive Officer of Sathapana Bank, said, “Providing access to financing, especially for SMEs and women entrepreneurship in Cambodia, is very important to stimulate a sound market and financial position to resume their investment and seek new growth opportunities. This credit line will ensure sustainable businesses by participating in and benefit from a thriving and inclusive economy during these difficult conditions due to the impact of Covid-19.  We are delighted with this partnership and honored for being recognized by the Proparco for our substantial experiences and contribution to the country’s financial sector. “
About 3,600 MSMEs should benefit from this operation, in particular in the retail, services and agriculture sectors. A majority of these MSMEs are expected to be owned or managed by women. This project will thus contribute to the achievement of Sustainable Development Goals 5 (Gender Equality) and 8 (Decent Work and Economic Growth).
About Proparco
Proparco has been supporting sustainable development for 40 years across Africa, Asia, Latin America and the Middle-East. As the private sector financing arm of Agence Française de Développement (AFD), Proparco provides funding and support to companies and financial institutions, and helps them control the impacts of their activity.
In 2019 Proparco has committed € 2.5 billion of financing, focused on key development sectors: infrastructure, especially renewable energies, agribusiness, financial institutions, healthcare and education. Its interventions support private sector actors who contribute to the Sustainable Development Goals (SDGs) by creating jobs and decent incomes, providing essential goods and services, and who contribute to poverty reduction and the fight against climate change.
Asia is Proparco's 3rd region of intervention, with € 388 million granted in 2019, representing 15% of its commitments.
For more information, please visit: www.proparco.fr/en and twitter.com/proparco .
Sathapana Bank is one of the leading commercial banks in Cambodia with total assets of over US$2.0 billion and more than 4,000 employees. We have a large branch network nationwide with more than 170 branches and more than 230 ATMs with cash recycling capability. We provide full banking services such as loans, deposits, iBanking, Mobile Banking, debit & credit cards, domestic and foreign remittances, Western Union, trade finance, and other services. We are also offering tax collection services, public services payment with the Ministry of Public Works and Transportation, and various cooperation with mobile payment providers such as WING, Pi Pay, True Money, Ly Hour Veluy, eMoney, and Bakong to give further convenience to our customers.