ថ្ងៃទី ០៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២០
ធនាគារ ស្ថាបនា ប្រារព្ធខួប២៥ឆ្នាំនៃប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ក្នុងរយៈពេល២៥ឆ្នាំនេះ ធនាគារ ស្ថាបនា បានគាំទ្រនិងជួយដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទូទាំងប្រទេសដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួន តាមរយៈការផ្តល់ឥណទាន គណនីបញ្ញើ និងប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាបានចូលរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ធនាគារ ស្ថាបនា ជាបុត្រសម្ព័ន្ធនៃសាជីវកម្មម៉ារ៉ូហាន់របស់ជប៉ុន ដែលបានរួមបញ្ចូលគ្នាជាមួយម៉ារ៉ូហាន់ធនាគារជប៉ុនចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៦។ ធនាគារ ស្ថាបនា បានចាប់ផ្តើមយកចិត្តទុកដាក់លើការអភិវឌ្ឍន៍បច្ចេកវិទ្យាធនាគារឌីជីថលរបស់ខ្លួន ជាមួយនិងការដាក់ឲ្យដំណើរការនូវ Sathapana Mobile នៅឆ្នាំ២០១៨ ដែលជាធនាគារតាមទូរសព្ទដៃមួយឈានមុខគេ និងប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ក្នុងចំណោមធនាគារទូរសព្ទដៃផ្សេងទៀតនៅកម្ពុជា។ ក្នុងឆ្នាំដដែលនេះ ធនាគារ ស្ថាបនា ក៏បានដាក់ឱ្យដំណើរការប័ណ្ណវីសាស្ថាបនា និងម៉ាស៊ីនដាក់ប្រាក់ដកប្រាក់ ដើម្បីផ្ដល់នូវភាពងាយស្រួល និងបទពិសោធធនាគារដ៏ទំនើបទាន់សម័យជូនអតិថិជន។
ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ធនាគារ ស្ថាបនា បានដាក់ដំណើរការប័ណ្ណឥណទាន និងឥណពន្ធវីសា និងការទូទាត់ វិក្កយបត្ររដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ ព្រមទាំងសម្ពោធសាខាថ្មីជាច្រើន និងធ្វើទំនើបកម្មសាខាចំនួន៥ ដើម្បីផ្តល់នូវសេវាធនាគារពេញលេញ និងប្រកបដោយទំនុកចិត្ត។
គិតត្រឹមខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០ ធនាគារ ស្ថាបនា បានបន្តពង្រីកវិសាលភាពរបស់ខ្លួនតាមរយៈដាក់ដំណើរការ ស្ថាបនា ផេ (ប្រព័ន្ធទូទាត់ឌីជីថលលើ Sathapana Mobile) សេវាបើកគណនីអនឡាញ សេវាបើកគណនីដល់ទីកន្លែង និងសេវាដកសាច់ប្រាក់ដោយប្រើលេខកូដ ក៏ដូចជាបានសម្ពោធអគារស្តង់ដាថ្មីចំនួន៨ ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពប្រតិបត្តិការនៅតាមសាខារបស់ខ្លួន។
លោក លឹម អូន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃធនាគារស្ថាបនា បានមានប្រសាសន៍ថា “តាងនាមឱ្យធនាគារ ស្ថាបនា ខ្ញុំសូមសម្តែងនូវអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះភាគីពាក់ព័ន្ធ និងអតិថិជនដែលតែងតែរក្សាជំហរគាំទ្រដ៏រឹងមាំ និងចូលរួមក្នុងដំណើរជោគជ័យរបស់ធនាគារ។ បើគ្មានការគាំទ្រពីអ្នកទាំងអស់គ្នា ធនាគារស្ថាបនាក៏នឹងមិនអាចសម្រេចបាននូវភាពត្រចះត្រចង់ នាពេលបច្ចុប្បន្នក្នុងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុល្អបំផុតជូនដល់ប្រជាជនកម្ពុជាបានផងដែរ។”
លោកបានបន្ថែមទៀតថា “គិតត្រឹមបច្ចុប្បន្ន ទ្រព្យសកម្មសរុបរបស់ធនាគារ បានកើនលើស US$១,៨ ពាន់លាន ចំណែកប្រាក់បញ្ញើសរុបមានលើស US$១,១ពាន់លាន។ ធនាគារមានសាខាច្រើនជាង១៧០ទីតាំង បាននឹងកំពុងប្រតិបត្តិការនៅទូទាំងប្រទេស និងមានបុគ្គលិកជាង៤.០០០នាក់កំពុងបម្រើការងារ។”
ដើម្បីអបអរសាទរគម្រប់ខួប២៥ឆ្នាំ ធនាគារ ស្ថាបនា ប្រកាសជាផ្លូវការនៅថ្ងៃនេះ “ជាកម្មវិធីគម្រប់ខួប២៥ឆ្នាំរបស់ខ្លួន” ដើម្បីថ្លែងអំណរគុណចំពោះអតិថិជនសម្រាប់ការគាំទ្រ។ កម្មវិធីនេះនឹងចែកចេញជាកម្មវិធីប្រូម៉ូសិនចំនួន២សំខាន់ៗ រួមមានដូចជា “ដាក់ប្រាក់បញ្ញើឈ្នះរង្វាន់” និង “ទូទាត់តាមស្ថាបនាផេបានទឹកប្រាក់ត្រឡប់មកវិញ” ដែលនឹងបញ្ចប់នៅថ្ងៃទី៣១ខែធ្នូឆ្នាំ២០២០។
ស្របតាមកម្មវិធីគម្រប់ខួប២៥ឆ្នាំនេះ ធនាគារ ស្ថាបនា បានរៀបចំ២៥រង្វាន់សម្រាប់ការ “ដាក់ប្រាក់បញ្ញើឈ្នះរង្វាន់” ដោយក្នុងនោះរួមមានរថយន្ត Mazda 6 ដ៏ថ្មីទំនើបចំនួន១រង្វាន់ គណនីសន្សំឆ្លាតវៃដែលមានទឹកប្រាក់ US$២.៥០០ចំនួន២រង្វាន់ និងគណនីសន្សំឆ្លាតវៃដែលមានទឹកប្រាក់ US$២៥០ចំនួន២២រង្វាន់។ កម្មវិធីនេះ នឹងផ្ដល់ជូនជាពិសេសដល់អតិថិជនចាស់ និងអតិថិជនថ្មីនៃ ធនាគារ ស្ថាបនា ដែលអញ្ជើញមកដាក់ប្រាក់បញ្ញើតាមបញ្ញត្តិ និងលក្ខខណ្ឌនៃកម្មវិធីនេះ។
ដោយឡែក “ការទូទាត់តាមស្ថាបនាផេបានទឹកប្រាក់ត្រឡប់មកវិញ” អតិថិជនអាចចូលរួមបានដោយគ្រាន់តែផ្លាស់ប្តូរទម្លាប់ចាយក្រដាសប្រាក់មកជាការទូទាត់គ្មានសាច់ប្រាក់ជាមួយស្ថាបនាផេ ដើម្បីទទួលបានទឹកប្រាក់ត្រឡប់វិញរហូតដល់ US$ ២,៥។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ចាប់តាំងពី Sathapana Mobile បានដាក់ឱ្យដំណើរការ ធនាគារ ស្ថាបនា បានឈ្នះពានរង្វាន់ចំនួន៣ ដែលសបញ្ជាក់ពីភាពច្នៃប្រឌិត និងជឿនលឿនលើធនាគារឌីជីថលរបស់ខ្លួន រួមមានដូចជា “ពានរង្វាន់កម្មវិធីធនាគារលើទូរស័ព្ទដៃល្អបំផុតនៅកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំ២០១៩” “ពានរង្វាន់ធនាគារឌីជីថលឈានមុខនៅកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំ២០២០” និង “ពានរង្វាន់កម្មវិធីធនាគារលើទូរស័ព្ទដៃឈានមុខនៅកម្ពុជាប្រចាំឆ្នាំ២០២០”។
ជាមួយនឹងបេសកកម្ម និងចក្ខុវិស័យដើម្បីក្លាយជាធនាគារដ៏គួរឱ្យទុក្ខចិត្តបំផុតក្នុងកម្ពុជា ធនាគារ ស្ថាបនា ប្តេជ្ញាផ្ដល់ជូនអតិថិជននូវបច្ចេកវិទ្យាធនាគារចុងក្រោយទំនើបបំផុត។ ធនាគារ ស្ថាបនា តែងតែចាត់ទុកឌីជីថលុបនីយកម្ម ដែលជាចំណុចស្នូលក្នុង ការប្រកួតប្រជែងដោយស្មោះត្រង់ក្នុងទីផ្សារធនាគារកម្ពុជា។
អំពីធនាគារស្ថាបនា
ធនាគារស្ថាបនា ជាធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេមួយក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលមានទ្រព្យសកម្មសរុបលើស ១,៨ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក និងមានបុគ្គលិកច្រើនជាង ៤.០០០នាក់។ ធនាគារមានបណ្តាញសាខាច្រើនបំផុតទី២ ជាមួយនឹងចំនួនសាខាច្រើនជាង ១៧០ទីតាំង និងអេធីអឹមជាង២២០កន្លែង ដែលមានសមត្ថភាពពេញលេញដូចជាដាក់ប្រាក់ដកប្រាក់ និងធ្វើការទូទាត់ប្រាក់។ធនាគារ ផ្តល់ជូនអតិថិជននូវសេវាកម្មធនាគារពេញលេញ និងប្រកបដោយទំនុកចិត្ត មានដូចជាសេវាឥណទាន សេវាបញ្ញើ iBanking ប្រព័ន្ធធនាគារតាមទូរស័ព្ទដៃ ប័ណ្ណឥណពន្ធ និងឥណទាន សេវាផ្ទេរប្រាក់ក្នុងនិងក្រៅប្រទេស Western Union ហិរញ្ញវត្ថុពាណិជ្ជកម្ម និងសេវាផ្សេងៗទៀតជាច្រើន។ លើសពីនេះទៀត ធនាគារក៏បានធ្វើការសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្ទេរនិងទូទាត់ប្រាក់ តាមរយៈទូរស័ព្ទ រួមមានដូចជា វីង ផាយផេ ទ្រូម៉ាន់នី លីហួរវេរលុយ អ៊ី-ម៉ាន់នី និងបាគង ដើម្បីផ្តល់នូវភាពងាយស្រួល និងឆាប់រហ័សដល់អតិថិជន។

25 Years of Sustainable Progress of Sathapana Bank
Phnom Penh, 07 Oct 2020 – The 25 years of operations in Cambodia, Sathapana Bank has assisted Cambodians nationwide to achieve their financial goals through loans, deposit accounts, and financial advice and has enormously contributed to the country’s economy.
Sathapana Bank is a subsidiary of Maruhan Corporation of Japan, which merged with Maruhan Japan Bank in 2016. Since then, Sathapana Bank shifted its entire focus to embrace digital banking technologies with the launch of Sathapana Mobile in 2018, which is one of the most innovative mobile banking apps in Cambodia. In the same year, the bank announced the soft launch of Sathapana Visa Cards and rolled out new Cash Recycling Machines (ATM/Cash In), providing further convenient and better banking experience to customers.
In 2019, Sathapana Bank introduced Sathapana Visa Debit and Credit Cards and launched Phnom Penh Water Supply Bill Payment as well as inaugurated 3 new branches and upgraded 5 branches to provide full banking services.
As of September 2020, Sathapana Bank has launched Sathapana Visa Platinum Credit Card and Sathapana Pay, Online Account Opening, and Cash by Code; and inaugurated 8 new standard buildings to enhance its branch operations.
Mr. Lim Aun, Chief Executive Officer of Sathapana Bank, said, “On behalf of Sathapana Bank, I would like to extend my tremendous gratitude to all stakeholders who have firmly stood by the bank’s side and significantly contributed to the bank’s successful journey. Without their support, Sathapana Bank wouldn’t have been at today’s highest point offering excellent financial services to Cambodians.”
“As of today, the bank’s total assets and deposits have crossed US$1.8 billion and US$1.1 billion respectively. 170+ branches are operating nationwide and 4,000+ staff are working to support the bank’s daily operations,” - he added.
In conjunction with its 25th anniversary in Cambodia, Sathapana Bank announced today its “25th Anniversary Campaign” to thank its customers for their ongoing support. The campaign is divided into two promotions such as the “Deposit and Win Campaign” and the “Sathapana Pay Cashback”, which will last until 31st December 2020.
With 25th Anniversary as the theme, there are 25 prizes to be drawn for “Deposit and Win Campaign”, which include 1× Grand Prize (Mazda 6), 2× Prizes (Smart Saving Account Worth $2,500), and 22× Prizes (Smart Saving Account Worth $250). To be eligible for the campaign, both Sathapana Bank’s existing and new customers have to make deposits per the terms and conditions of the campaign.
For the “Sathapana Pay Cashback” promotion, customers simply start the habit of going cashless with Sathapana Pay to receive up to US$2.5 cashback.
Since the establishment of Sathapana Mobile, Sathapana Bank has won three prestigious awards recognizing its digital banking success such as “Best Mobile Banking Application Cambodia 2019”, “Most Innovative Digital Bank 2020”, and “Most Innovative Retail Banking App Cambodia 2020”.
With the mission and vision to be the most trusted bank in Cambodia delivering the most advanced banking technologies, the bank always values digitalization at the forefront to gain competitive advantages and be a game-changer in Cambodia’s banking industry.
Sathapana Bank is one of the leading commercial banks in Cambodia with total assets of over US$ 1.8 billion and more than 4,000 employees. We have the second-largest branch network in the country with more than 170 branches and more than 220 ATMs with cash recycling capability. We provide full banking services such as loans, deposits, iBanking, Mobile Banking, debit & credit cards, domestic and foreign remittances, Western Union, trade finance, tax payments, and other services. We have partnered with mobile payment providers such as WING, Pi Pay, True Money, Ly Hour Veluy, eMoney, and Bakong to give further convenience to our customers.